Koupili jste si nepromokavou bundu a po první přeháňce na vás nezůstala nit suchá? Do nových kozaček vám zatéká, i když vás prodavačka ujišťovala o tom, že jsou na zimu ideální? Chyba může být v nedostatečné péči o materiál vašich svršků a bot. Nebo v jeho špatném výběru. Do čeho se vám vyplatí investovat a jaké kousky si z pultů obchodů raději neodnášejte?

 

Kožené boty zaslouží pravidelné ošetření

Kvalitní kožená obuv sice stojí trochu víc, ale z dlouhodobého hlediska se vám tahle investice několikanásobně vyplatí. Zatímco boty z imitované kůže často vydrží jen jednu sezonu a nezřídka dovnitř propustí vlhkost, u správně ošetřených bot se vám to nestane. Alespoň jednou týdně jim však věnujte chvilku své pozornosti.

Jak pečovat o kožené boty? Vždy záleží na daném typu kůže. Obecně však platí, že boty nejprve očistěte hadříkem namočeným ve vodě nebo kartáčkem s jemnými štětinami. Poté obuv nechte důkladně vyschnout. Na závěr se aplikuje ošetřující emulze na boty – buď v barvě dané obuvi nebo bezbarvá. Ochranu proti vlhkosti zajistí impregnační sprej na obuv ve spreji. Vyberte si takový s označením „waterproof“ nebo „water resistant“.

Do vlhkého počasí nevytahujte semišové boty, které mají větší sklon k propustnosti vody. Zato boty z hladké nebo lakované kůže s vyšší podrážkou noste bez obav. Do opravdu propršených dnů se vám budou hodit také pogumované boty nebo stylové holinky, které zároveň poslouží jako originální doplněk pro váš podzimní outfit.

Na Dechmann.cz si vyberete pánské a dámské boty za super ceny. Také dětská obuv je tu výrazně levnější – z každého nákupu se vám vrátí až 4 % zpět!

Vrstvení jako módní hit i boj proti chladu

Počasí je na podzim jako na houpačce. Zatímco ráno už se teploty přibližují nule, v poledne se potíte pod posledními palčivými paprsky slunce, abyste o pár hodin později utíkali před kapkami deště. Tápete, co si do takového blázince vzít na sebe? Vsaďte na osvědčenou techniku vrstvení.

Jednotlivé vrstvy oblečení vytvoří originální outfit – obzvlášť, když je zkombinujete trochu neotřelým způsobem. Nechejte vyčuhovat části rukávů, přes delší svetr navlečte třeba kratší mikinu, hrajte si s barvami a nebojte se experimentovat. Kdy jindy, než na podzim vytáhněte také dlouhé šály, barevné šátky, nestárnoucí barety a celý outfit korunujte stylovou kabelkou.

Co letos frčí? Přečtěte si, jaké jsou módní hity letošního podzimu a kde je koupíte.

Pozor na praní

Podzimní kabátek z vlny, prošívaná bunda nebo větrovka ze softshellového materiálu. To jsou skvělé kousky, které by ve vašem podzimním šatníku rozhodně neměly chybět. Dejte si ale dobrý pozor, až je budete prát. Pečlivě sledujte etiketu, při praní nepoužívejte aviváž a změkčovadla, zkontrolujte si, zda danému materiálu nehrozí poškození při ždímání a místo sušičky vyprané oblečení vysušte klasickým pověšením na šňůře.

Zmíněná softshellová bunda si stejně jako další oblečení z funkčního materiálu zaslouží lázeň s použitím speciálního přípravku určeného pro praní přímo tohoto citlivého materiálu. Jinak by ztratila své specifické vlastnosti. Také pro svrchní část oblečení si pořiďte speciální impregnační sprej, díky kterému látka nepropustí vlhkost a kapičky vody po ní jednoduše steou dolů.

Kde nakoupit oblečení na podzim výhodně? Doporučujeme tyto partnerské e-shopy:

V jakém outfitu v podzimním nečasu vyrážíte ven vy? Inspirujte ostatní čtenáře a napište komentář.