Jsou tu tropy! Zatímco někteří z nás se radostně svlékají do tenkých letních outfitů, domácí mazlíčci vedra musí přečkat v huňatém kožichu. Jak jim ulevit, aby se nepřehřívali a zvládli třeba i delší společný výlet nebo cestu autem?

 

Průměrná tělesná teplota psů a koček stoupá přes 38 °C.  Čtyřnozí přátelé navíc nemají tolik potních žláz jako člověk, a tak se chladí otevřením tlamy a vyplazením jazyka. V létě jim proto hrozí zvýšené riziko dehydratace, a je tedy na nás majitelích, abychom tomuto nebezpečí předcházeli.

Neplýtvejte časem chozením po obchodech, vyberte si potřeby pro domácí mazlíčky online a ještě za výhodnou cenu. S cashbackovým portálem VratnéPeníze.cz získáte z každého nákupu v partnerských e-shopech až 5 % z nákupu zpět na váš účet!

A kde nakoupit chovatelské potřeby se slevou?

Pravidlo č. 1: Misku na vodu vždy s sebou

Ať už jdete na malou procházku okolo bloku nebo na delší výlet po okolí, neměla by vám chybět miska na vodu a zásoba čerstvé pitné vody. Velmi praktická je cestovní miska pro psy, kterou jednoduše složíte do tašky nebo připnete karabinou za opasek. Vodu pejskovi pravidelně nabízejte, a to mnohem častěji, než je běžně zvyklý. Také doma dbejte na to, aby zvířata více pila, a kontrolujte, zda mají v misce pokaždé dostatek chladné vody.

Pravidlo č. 2: Kontrolujte povrch, po kterém ťapou tlapky

Zkuste se někdy naboso projít po vyhřátém betonu nebo dlažbě. Au! Pálí, že? Stejným způsobem povrch pálí i psí (případně kočičí) tlapky. Se zvířaty proto raději zamiřte na procházku lesem nebo na trávu, která nezadržuje tolik tepla jako rovná plocha vystavená slunečnímu žáru. Pokud bydlíte v centru města a tuto možnost nemáte, budou se vám hodit boty pro psy nebo tlapky alespoň omotejte izolační páskou.

Pravidlo č. 3: Vyhledávejte stín

V teplém počasí se snažte se psem chodit po stínu. Les či park se stromy budou rozhodně šetrnějším řešením než rozpálená náplavka u řeky. Stinné a chladné místo vytvořte mazlíčkům i doma nebo na zahradě. Pozor, dřevěná nebo kovová bouda pro psy se vlivem horka vyhřeje natolik, že v nich není k vydržení. Lepší je postavit pejskovi přístřešek nebo mu umožnit vstup do haly domu či do sklepa.

Ani malá zvířata, jako jsou křečci, morčata, králíci nebo papoušci, by v žádném případě neměla být vystavená přímému sluníčku. Zahradní výběh proto opatřete slunečníkem nebo skrýší, do které proudí vzduch a mohou tu přečkat parné počasí. Klec nenechávejte u okna, ale během poledního žáru schovejte do chodby nebo koupelny, kde bývá největší chládek.

Pravidlo č. 4: Konstantně ochlazujte

První příznaky přehřátí se projevují chladným a suchým čenichem. Zvíře může být nervózní nebo naopak apatické a odmítá potravu a pamlsky. Namočte mu uši, temeno hlavy a tlapky do studené vody, případně ho zabalte do mokrých ručníků. Vodní „zábaly“ ale pejskům dopřávejte i jako prevenci – vezměte je k vodě nebo mu na zahradě napusťte lavor, ve kterém se může cachtat podle libosti. Nebojte se ho osvěžit i kouskem vychlazené okurky či vodního melounu, některá zvířata tuto zeleninu naprosto zbožňují. 

Pravidlo č. 5: Nikdy nenechávejte v autě

Nikdy, ale opravdu nikdy nenechte mazlíčka v autě samotného. I když zůstane pootevřené okno, teplota může vystoupat vzhůru během několika málo minut, a to může být pro zvířata až smrtelné. Celkově cesty autem v teplém počasí, pokud možno, omezte nebo alespoň nechejte naplno běžet klimatizaci.

Doporučujeme uložit si do mobilu telefonní číslo na nejbližší veterinární ordinaci. Neváhejte jim zavolat, jakmile si všimnete změny v chování vašeho mazlíčka. Rádi vám poradí, jak při přehřátí postupovat.

Ušetřete s cashbackovým portálem VratnéPeníze.cz i o prázdninách. Podívejte se, v jakých online obchodech nakoupíte vybavení pro vaše zvířecí miláčky ještě levněji.

Jak snášejí letní tropické počasí vaši domácí mazlíčci? Máte tip, jak jim léto zpříjemnit?