Milujete cestování? Nevzdávejte se ho ani tehdy, když se vaše rodina rozroste o další členy. Rodinná dovolená s dobrou přípravou totiž bude zážitek, na který budete všichni vzpomínat moc rádi. Cestování s dětmi vás stmelí a užijete si při něm to, co byste jako sami dospělí jen těžko hledali.

Už tam budem? Cestování s dětmi zvládnete jednodušeji, než si myslíte

I bez punku to bude jízda!

Ano, s dětmi „na krku“ si už sice jen tak nekoupíte jednosměrnou letenku bez sebemenšího plánu, jak se výlet bude vyvíjet dál. Ale to neznamená, že se rodinná dovolená s dětmi rovná nudě nebo většímu omezení v tom, co vás baví. Základem úspěšné cesty s dětmi je mít dopředu aspoň přibližný plán toho, co chcete vidět, jakým způsobem se na místa dopravit a jak budete řešit ubytování a jídlo. Nepodceňte přípravu na cestu. Pár jednoduchých rad a tipů pro vás máme zde.

Mějte v rukávu také pořádnou zásobu her a aktivit, které s dětmi můžete provádět během jednotlivých přejezdů. Jak zabavit děti v autě? Pusťte jim oblíbené dětské písničky nebo dětské pořady na tabletu. Hrajte společně hry a povídejte si o tom, co vidíte z okna. Vyprávějte dětem o místech, na která se chystáte, a příběhy, které jsou s nimi spjaty.

Už tam budem? Cestování s dětmi zvládnete jednodušeji, než si myslíte

Pořiďte dětem hračky a pomůcky, díky kterým cesta autem, autobusem nebo vlakem uteče jako voda. Třeba magnetickou kreslicí tabulku, pastelky, fixy a papírový blok, do kterého si mohou malovat, kartičky či samolepky. Hrajte s dětmi hry – nechte je hádat, na jaké zvíře/osobnost/město apod. zrovna myslíte nebo je naučte pár cizích slovíček, která jim budou připadat legrační.

Zábavné dětské hračky najdete na Feedo.cz a až 5 % z ceny nákupu se vám vrátí zpět na účet.

Dovolená „nanečisto“

Pokud vyrážíte s ratolestmi mimo domov na delší dobu poprvé, doporučujeme „testovací dovolenou“ strávit nejprve v Čechách. Pro děti tak změna prostředí nebude příliš výrazná, snadno se tedy adaptují, vy se bez problémů s každým domluvíte, budete mít jistotu dostupné a kvalitní lékařské péče a nemusíte se starat ani o vyřizování cestovního pasu. Zeptejte se jich, co by je bavilo, a podle toho svou cestu uzpůsobte.

Už tam budem? Cestování s dětmi zvládnete jednodušeji, než si myslíte

V Čechách získává na popularitě navíc stále více baby friendly restaurací, kempů, výborně vybavených venkovních hřišť nebo koupališť. S dětmi se nebojte vyrazit na vodu, na čundr do lesa pod stan nebo třeba na obhlídku známých hradů a zámků, kterou můžete okořenit návštěvou zoologické zahrady, akvaparků nebo přírodních koupališť, prolézaček či hřišť a s těmi staršími třeba lanového centra nebo bobové dráhy. Děti jsou zvídavé a jakoukoliv dosud neznámou atrakci uvítají s nadšením.

Doprovod pro ještě větší zábavu

Máte ve svém okolí známé s podobně starými dětmi? Vezměte je na cestu s sebou! Děti si spolu vyhrají, s rodiči se navzájem můžete prostřídat při hlídání a po večerech vyrazit za dospěláckou zábavou do místní hospůdky. Navíc i výrazněji ušetříte, když si dohromady si pronajmete apartmán, využijete skupinovou vlakovou jízdenku a další množstevní slevy.

Cestování s dětmi do zahraničí?

Cestování s dětmi do zahraničí se vám možná nemusí zdát jako dobrý nápad, ale opak je pravdou. Děti zkrátka milují dobrodružství a stavění hradů z písku na pláži, nové prostředí nebo zajímavá zvířata, která předtím viděly jen na obrázku, je nadchnou.

Už tam budem? Cestování s dětmi zvládnete jednodušeji, než si myslíte

Pokud se chcete vypravit na dovolenou v zahraničí letecky a vašemu špuntovi ještě nebyly dva roky, poletí zcela zdarma. A to už rodinnému rozpočtu dokáže ulevit. Stejně tak i většina vstupů do památek nebo zábavních parků bývá pro děti zdarma nebo s výraznější slevou.

Cestujete autem? Pořiďte dětem kvalitní a bezpečnou autosedačku. Na Mall.cz až o 4 % levněji.

Před výletem za hranice nezapomeňte dětem vyřídit vlastní cestovní doklad. Máte dvě možnosti. Pořídit vlastní cestovní pas, který platí pro vstup do všech zemí světa, nebo speciální občanský průkaz, který jim umožní vstoupit do zemí EU a několika dalších evropských států. Oba doklady jsou platné po dobu pěti let.

Buďte připravení na všechno

Ne všechny děti zvládají cestování v autě nebo letadle bez problémů. Pro všechny případy se raději zásobte Kinedrylem nebo jiným přípravkem proti nevolnosti. Do kufru zabalte cestovní lékárničku pro případ nenadálého úrazu nebo nemoci.

Už tam budem? Cestování s dětmi zvládnete jednodušeji, než si myslíte

Samozřejmostí je také kvalitní cestovní pojištění. Pokud se chystáte podnikat i nějaké dobrodružnější nebo sportovní aktivity, ujistěte se, zda jsou ve vašem pojistném plánu zahrnuty. Slevu až 4 % získáte u pojišťovny Allianz.cz.

Nechoďte zbytečně do lékárny. Léky se slevou nakupujte pohodlně na Pilulka.cz nebo DrMax.cz. První pomoc na cesty seženete na 4camping.cz.

Zjistěte si, zda je v lokalitě, kam se chystáte, k dispozici nezávadná pitná voda. Pokud ne, přibalte si lahev na opakované použití, do které si budete natáčet pitnou vodu. Na AliExpress.cz máte spoustu různých typů, velikostí a barev lahví, ze kterých můžete vybírat.

Abyste se vyhnuli shánění místa na přespání na poslední chvíli, zamluvte si ubytování dopředu. Na Booking.com si můžete zarezervovat hotel, apartmán nebo celý vlastní dům.

Kam se letos s dětmi chystáte vy? Inspirujte ostatní a napište nám tip na svou oblíbenou dovolenkovou destinaci do komentářů. 

Dovolená dle vašeho gusta  s CK České Kormidlo

Cestování s dětmi s cestovkou? Žádný problém! Vyberte si dovolenou na CeskeKormidlo.cz a získáte 2 % zpět z ceny objednávky.

Zjistit více >