Jaro je ideálním obdobím pro důkladnou detoxikaci, tedy pročištění organismu, ve kterém se během zimy nahromadily škodlivé látky. Odměnou za pár dnů „odříkání“ vám bude skvělý pocit lehkosti, příliv energie a posílená imunita. Jaké potraviny při detoxu vynechat? Čím naopak jídelníček bohatě zásobit? A které doplňky stravy pročištění podpoří? Jarní detoxikace organismu

Během zimy jste si nejspíš dopřávali těžší a tučná jídla. Tělo si tak přirozeně snažilo dělat tukové zásoby a zahřát se v chladných dnech. Pár kilo navíc je ale jen jedním z důsledků hříšné zimní životosprávy. Nezdravá strava a nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce, na které v zimě nemáme chuť tak často jako v ostatních měsících, postupně organismus zanášejí odpadními látkami. Výsledek? Únava a větší náchylnost s nemocem. Na jaře je proto důležité tělo „uklidit“ a vrátit mu potřebný balanc.

Nakupte si doplňky stravy pro detoxikaci, bylinné čaje a další pomocníky pro pročištění organismu přes VratnéPeníze.cz. Na jaké e-shopy doporučujeme zabrousit?

  • Pilulka.cz, kde vás čekají každý měsíc akce s navýšeným cashbackem
  • Bio-Detox.cz, kde si vyberete přírodní doplňky stravy v prémiové kvalitě
  • Hillvitalshop.cz, kde nakoupíte přírodní produkty z léčivých bylin

 

Očista orgranismu krok za krokem

Detoxikace neboli očista či pročištění už se v různých kulturách provádí po tisíce let. Způsobů je proto nespočet. Základ je ale všechny spojuje – vyhnout se po dobu přibližně jednoho týdne nezdravým a těžko stravitelným potravinám a pít velké množství tekutin, které z těla odplaví nepotřebné toxiny.

Očistná kúra nemusí nutně znamenat přísný půst, ale jen dočasné upravení jídelníčku. Někteří odborníci sice doporučují klasická jídla naprosto vynechat a konzumovat pouze zeleninové a ovocné šťávy, vodu a bylinné čaje. Mírnějším, a přesto účinným způsobem, je očistná kúra, během které vedle šťáv a smoothies jíte i čerstvé ovoce, zeleninu a energii čerpáte z hustých polévek nebo vývarů. Jestli je na vás i tohle moc, připravujte si lehká jídla na bázi zeleniny, a to vařením nebo dušením v páře.

V každém případě připravte tělo na důkladné pročištění organismu postupně. Ne, že si dáte v neděli k večeři burger, a hned od pondělí do pátku budete pít jen vodu. Vhodným začátkem je prostá vegetariánská strava a nahrazení nezdravých potravin zdravějšími alternativami. Po pár dnech můžete režim zpřísňovat. Vždy je také dobré poradit se s odborníkem.

Vyhněte se chemii

Detoxikace není jen o jídelníčku, ale o celkovém vynechání všeho, co naše tělo jakkýmkoliv způsobem zbytečně zatěžuje. Snažte se vyhýbat v zakouřenému prostředí a pobytu na znečištěném ovzduší. Nepoužívejte ani chemickou kosmetiku a nahraďte ji tou přírodní.

Přečtěte si, v čem pro vás bude přírodní kosmetika prospěšnější než ta klasická z drogerie. Eko kosmetika se dá navíc pohodlně koupit online, mrkněte třeba na Alpik.cz a YvesRocher.cz.

Zakázané potraviny během detoxikace

Pokud chcete docílit viditelných výsledků, určité potraviny musíte z jídelníčku dočasně zcela vyřadit. V první řadě z něj odstraňte alkohol, kávu, černý a zelený čaj. Nekonzumujte maso (alespoň to červené, tedy hovězí a vepřové) a veškeré mléčné výrobky a vejce omezte na minimum. Samozřejmostí je nejíst smažená a tučná jídla, sladkosti a slazené nápoje a také potraviny z bílé mouky obsahující lepek. Neměli byste si dávat ani příliš průmyslově zpracované potraviny s obsahem konzervantů a umělých barviv a aromat. Jídla nesolte ani nekořeňte.

Potraviny a doplňky stravy, které podpoří jarní detox

Vynikajícími detoxikátory jsou zmíněné smoothie nebo šťávy z čerstvé zeleniny. Očista těla je skvělou záminkou pro to, abyste vyzkoušeli i něco nového. Zelené superpotraviny, jako je mladý ječmen, mladá pšenice nebo chlorela, významně podpoří odplavení toxinů. Seženete je v podobě prášku, který jen smícháte s vodou, a připravíte si tak zdravý koktejl.

Existují také speciální doplňky stravy pro podporu detoxikace a na celkové pročištění organismu, které seženete v podobě pilulek a kapslí. Velmi oblíbené jsou také extrakty a tinktury z bylinek a dalších látek z přírodních zdrojů, které mají různé pozitivní účinky pro váš organismus.

Dodržujte pitný režim

Detoxikace organismu si vyžaduje přísné dodržování pitného režimu. Zvyšte příjem tekutin, a to na přibližně tři litry denně. Pijte rovnoměrně během celého dne. Hned po probuzení nastartujte metabolismus vypitím sklenice vlažné vody. Při běžných pochůzkách a v práci mějte vždy při ruce lahev s vodou, abyste na pití nezapomínali.

Základem pitného režimu by měla být neperlivá voda (můžete ji dochutit pár kapkami citronové šťávy). Detox podpoří také očistné bylinné čaje. Hotové směsi čajů koupíte v lékárně nebo prodejně se zdravou výživou – třeba na e-shopu Prozdravi.cz, kde se vám navíc vrátí až 5 % z celkové ceny nákupu zpět na váš účet

Jarní očistná kúra vašemu tělu po všech stránkách prospěje, získáte pořádnou dávku vitality a energie a budete se cítit skvěle. Během samotné očisty ale můžete mít naprosto odlišné pocity. Změna jídelníčku a odplavování toxinů mohou způsobit zvýšenou únavu a nevolnosti. Během kúry se proto snažte co nejvíc odpočívat, vynechat fyzicky náročné aktivity, a hlavně buďte v klidu a psychické pohodě. Výsledek stojí za to!

Zkoušeli jste jarní detox i vy? Napište nám do komentářů své tipy!