Platbám za telefon se nevyhnete. Ale zbytečně drahým tarifům už můžete. Obzvlášť, pokud patříte mezi stálé zákazníky jednoho z mobilních operátorů. To totiž máte možnost vyjednat si výhodnější podmínky. Zjistěte, jestli za telefon neplatíte víc, než musíte. Ukážeme vám, jak na to.

 

Českému mobilnímu trhu už mnoho let dominuje trojice hlavních operátorů: O2, T-Mobile a Vodafone. Existuje ale i spousta méně známých hráčů – např. GoMobil, Centropol, Datel mobil a další, které tradičně nabízejí tarify bez závazku. Své místo na trhu mají také virtuální operátoři, jako např. Mobil.cz, Emtéčko nebo Tesco Mobile. Mobilní operátoři nabízejí různé balíčky tarifů za posílání SMS, volání a internetová data. Jak ale zjistíte, že právě váš tarif patří mezi ty cenově výhodné?

Srovnání tarifů napoví

Už několik let máte stejného mobilního operátora, automaticky prodlužujete smlouvu a bezmyšlenkovitě požadujete stejný tarif jako předtím? Zpozorněte. Možná vám kvůli tomu zbytečně utíkají peníze z rodinného rozpočtu. Jednou za čas si najděte chvilku na srovnání tarifů mobilních operátorů. Pomůže vám k tomu kalkulačka tarifů.

Tento praktický online srovnávač vám ukáže, jak se aktuálně pohybují ceny tarifů za mobilní data, SMS a provolané minuty, které měsíčně zpravidla využijete. Okamžitě tak uvidíte, jestli konkurenční operátor za stejné služby nenabízí výhodnější ceny.

Vyjednávání výhodnějšího tarifu chce trochu odvahy

Zjistili jste, že byste u konkurence platili méně? Nejste se stávající cenou tarifu spokojeni? Nebo cítíte, že si jako věrný zákazník zkrátka zasloužíte výhodnější podmínky? Pusťte se do vyjednávání. Dostavte se osobně na pobočku svého mobilního operátora nebo zavolejte na informační linku a popište svůj požadavek.

Mobilní operátoři nechtějí, abyste přešli ke konkurenci, a tak svým zákazníkům zpravidla vycházejí vstříc. Nejspíš vám nabídnou slevu nebo možnost získat mobilní tarif levněji. Často ale musíte zároveň počítat s úpravou podmínek – např. méně SMS zdarma nebo menší objem mobilních dat. Proto si promyslete, co pro vás bude výhodnější.

Změna operátora až jako poslední krok

Zvýhodněná nabídka vás příliš „nevytrhne“? Nejste spokojeni s úrovní služeb? Nebo vás zlákaly bonusy konkurence? Nespokojenost a odchod ke konkurenci může vašeho operátora ještě přimět k tzv. retenční nabídce. Retenční neboli „podpultová“ nabídka se snaží přimět zákazníky zůstat díky výrazně nižším cenám služeb, než jsou ty standardní.

Ne každý operátor se ale nechá „obměkčit“, a tak na tuto možnost raději moc nespoléhejte. Záleží také na tom, jak dlouho jste u daného operátora zákazníkem a jakých služeb jste u něj využívali.

Informujte se o kombinaci produktů

Co vám u jednotlivých mobilních operátorů může ušetřit nějaké peníze, jsou různé kombinované produkty. Lepší tarif na vás čeká tehdy, pokud si u téhož operátora objednáte zároveň mobilní tarif, pevnou linku, internet nebo digitální televizi. Jednotlivé služby si proto nezařizujte u různých operátorů zvlášť, ale naopak zůstaňte u jediného. Bude to pro vás pohodlnější a zároveň máte v kapse dobrý argument pro sjednání zajímavých slev a zvýhodnění.

Rodinný firemní tarif pro lepší ceny

Zapojte rodinu a platíte méně. Mobilní operátoři nabízejí výhodné tarify pro rodiny. Obvykle platí – čím víc členů, tím lepší ceny. Se svými příbuznými si tak můžete například volat nebo posílat SMS zdarma nebo využívat dalších výhod.

Zpravidla nejlevnější tarify pak připadají firmám, jejichž zaměstnanci platí za využití služeb mobilního operátora mnohem méně, než kdyby si tarif pořizovali sami. Zeptejte se svého zaměstnavatele na tuto možnost, pokud ji ještě nevyužíváte.

Jakého operátora využíváte a kolik korun měsíčně platíte za telefon? Napište nám do komentářů!

Neplaťte více, než musíte! Zaregistrujte se na portál VratnéPeníze.cz a vrátí se vám až 15 % z celkové ceny nákupu zpět!

Zjistit více >