Dny se krátí, teploty se pomalu začínají přibližovat nule a nastává čas, kdy uložit vaši zahradu ke spánku. Zazimování zahrady není nic složitého a vaše práce hned na příští rok přinese ovoce. Doslova. Jak se na podzim postarat o trávník, ovocné stromky a záhony s trvalkami a zeleninou?

Proberte ovocné keře a stromky

Abyste příští rok opět sklidili slušnou úrodu domácích jablek, hrušek, ořechů, rybízu a jiných plodů, vrhněte se před zimou na probírku stromků a keřů. Ovocné stromy si zaslouží odstřihnutí mladých větví rostoucích směrem vzhůru a pročištění od větví suchých, přerostlých a polámaných.

Také keře důkladně zbavte veškerých nepotřebných odrostů a větviček, které se lámou nebo jsou suché či zdvojené. Zastřihněte živý plot a prostříhejte ostatní stromy na vaší zahradě tak, aby jejich koruna obsahovala jen zdravé větve a byla celkově hezky prosvětlená. Nebojte se být při prořezávání opravdu důkladní.

Podzim je zároveň ideálním obdobím pro výsadbu nových stromků a keřů. Do vykopané jámy vždy přidejte trochu uleželého kompostu a příslušný typ zeminy. Čerstvě zasazené stromy pak důsledně zalévejte.

Zahradní nářadí, sekačky, pily, zahradní nůžky a elektrické nářadí, bez kterého se vaše dílna a zahrada zkrátka neobejde – to vše kupujte pohodlně online na pepi.cz. A 4 % z každého nákupu nových kousků jsou vaše!

Dodejte výživu záhonům

Zazimování zahrady zahrnuje také důkladnou péči o záhonky. V první řadě je zkuste zbavit nežádoucího plevele. Pokud pěstujete zelí či brokolici a květák, zakryjte poslední hlávky textilií, aby nezmrzly. Ostatní zeleninu ze záhonů skliďte (výjimkou je růžičková kapusta, která zvládne i kruté mrazy). Poté záhony pořádně zryjte, a nakonec vyčerpané půdě dodejte hnůj nebo uleželý kompost. Zrytou půdu nezarovnávejte, ale nechejte hezky provzdušněnou.

Postarejte se o citlivé trvalky

Stálezelené trvalky, popínavé rostliny, okrasné keře a jiné choulostivé rostliny zakryjte chvojím, netkanou textilií nebo rákosovou či kokosovou rohoží. Cibuloviny a hlíznaté rostliny z půdy opatrně vyjměte, oklepejte z nich zeminu, nechejte usušit a nechte přes zimu odpočinout v bedýnce, kterou uložte na suchém, tmavém a chladném místě.

Ostatní trvalky seřízněte těsně nad zemí. Větve méně vzrostlých dřevin a keříků svažte k sobě, aby se pod tíhou sněhové pokrývky nepolámaly. Doporučujeme je také obložit pletivovou klecí. Pletivo vyplňte slámou, která rostliny tepelně zaizoluje.

Kvalitní vybavení pro práci na zahradě a v dílně najdete na 4home.cz – se slevou až 3,5 % za každý nákup.

Ukliďte zahradu

Před zimou vás čeká také shrabání spadaného listí z trávníku. Tlející listí poslouží jako základ kompostu. Kromě péče o trávník si vaši pozornost zaslouží také veškerá zahradní technika. Zahradní nářadí očistěte a zbavte rzi pomocí smirkového papíru. Nože a nůžky naostřete a otřete do sucha. Křovinořez, motorové pily a další dvoutaktové stroje uložte bez paliva (mohlo by zmrznout a stroj poškodit).

Zdobí vaši zahradu okrasné zahradní jezírko? Odstraňte z něj napadané listí a další nečistoty, vypusťte vodu, vypucujte dno a stěny, odmontujte filtrační zařízení a zavřete veškeré přívodní hadice s vodou. Z mělkých jezírek opatrně vyjměte lekníny nebo jiné vodní rostliny a také ryby. Ty stráví zimu ve vhodných nádobách uložených bezpečně z dosahu venkovního mrazu.

Vyberte si nový zahradní nábytek už teď – mrkněte na Nabytek-forliving.cz a ušetřete!

Zahradní nábytek nejlépe přesuňte pod střechu. Pokud na něj ale nemáte v garáži nebo v domě místo, zakryjte ho bublinkovou fólií. Dřevěný zahradní nábytek přetřete ošetřujícím olejem. Okrasné zahradní rostliny v květináči přemístěte na teplejší místo, případně obložte pletivem se slámou nebo kokosovou rohoží. Nezapomínejte je pravidelně zalévat i přes zimu.

Ušetřete s cashbackovým portálem VratnéPeníze.cz při každém nákupu! Podívejte se, v jakých online obchodech nakoupíte potřeby pro kutily a zahrádkáře ještě levněji.

A jak připravujete svou zahradu na zimu vy? Inspirujte ostatní kutily a zahrádkáře v komentářích.