Pokud od svého večerního společníka očekáváte přímost, nepodlézavost a jistou dávku drsnosti, mauricijský temperament zkapalněný v lahvi Emperor Heritage by vám mohl sednout.

 

Ještě, než si s ním začnete

Než si rum vůbec vezmete domů a dovolíte mu překročit práh, určitě je fajn o něm něco málo vědět.

Emperor Heritage je totiž takovou rumovou prasárničkou. Najdete v něm mix tradičního a agricole rumu. Pro ty, co rum nestudují, ale pijí, to ve zkratce znamená, že v Emperoru smíchali dva od základu úplně odlišné rumy, a to tradiční z melasy a agricole z cukrové třtiny.

V lahvi najdete blend tradičního rumu Grays (zraje 5-10 let) a Oxeham (zraje 4-5 let), který je říznutý agricole rumem z St. Aubin (Zraje 12 let). Což jsou teda úplně jiné soudky a nikdy bych nevěřil, že taková, na první pohled slátanina, může chutnat tak dobře.

Kupte si Emperor Heritage na eshopu Alkohol.cz a získáte až 3,5 % z nákupu zpátky.

 Emperor nepiješ sám, piješ s Jirkou

Lahev toho na sebe prozradí jen málo. Mezi svými rumovými kolegy příliš nevyčnívá. Tím bych ale nechtěl říct, že láhev není stylová. Emperor má rumům vlastní, elegantní lahev s podsaditějším dnem, díky kterému je těžiště o něco líp připraveno na divokou gestikulaci rukama poté, co vám rum rozváže jazyk.

V Emperoru chvíli tápali, koho lípnout na přední etiketu. Představte si popularitu Karla IV. v Praze, vynásobte ji dvěma a máte mauricijského oblíbence – konkurence zapíjí žal rumem a na lahvi se zubí o trochu hezčí, upravená maličkost George VI.

Trochu jsem se pral se samotným otevíráním, ale za pomocí zubů, nože a chlapské pýchy jsem zvítězil a nalil první skleničku.

Máma vždycky říkala: „Nedávej na první dojem.“

Na první dobrou jsem cítil sladkou vanilku, ovoce a čokoládu. Tipoval jsem proto, že půjde o jeden z těch jemnějších rumů. O to víc mě překvapil první „sip”, který mi dal dost jasně najevo, že v ruce nemám pití pro dámičky. Alkohol se tady dost silně hlásí o slovo.

Jsem spíš taková rumová lady a obecně si víc libuju v jemných rumech, možná právě proto a také kvůli té jemné voňavé zástěře, která mě na tvrdý říz nepřipravila, by mě první sklenička k opětovné koupi rozhodně nepřesvědčila.

S teplem v hrdle jsem si postupně zvykl a někde u třetí skleničky mě Heritage začal bavit. Rozhodně to nebylo tím, že by mi postupně dřevěněla huba.

Heritage rum od Emperor je prostě charakter a je svůj. Tvrďák v ženské zástěře, který stojí daleko od regálu tuctových mainstreamových rumů. Což je jeden z důvodů, proč rozhodně stojí za zkoušku.

Silnější říz alkoholu vyvažuje kombinace tropického zkaramelizovaného ovoce, pražených mandlí, višní a nakonec i hořké čokolády. Takovou kombinaci já teda můžu. Spolu s tím mě hodně bavila kouřová koncovka se směsí koření a dřeva, která se od začátku pomalu rozvíjí a v poměrně dlouhém dojezdu graduje.

S teplem v hrdle a i přes počáteční nechuť, bych Emperor určitě doporučil. A i když jsem ho zprvu drze označil za rumovou prasárničku, musím (trochu nerad) uznat, že Emperor Heritage je blendový kumšt a za těch sedm stovek určitě stojí. Pokud navíc dáváte přednost drsnějším rumům, určitě bych neváhal.

Já koupím znovu. Když už vím, do čeho jdu, první skleničku určitě vychutnám jinak.

Ušetřete na nákupu na internetových bazarech ještě více peněz! Zaregistrujte se na portál VratnéPeníze.cz a vrátí se vám až 5 % z celkové ceny nákupu zpět!

Zjistit více >