Vůně purpury a jehličí, rozsvícená světýlka a figurky sněhuláka zdobící nablýskaný okenní parapet. Co by to bylo za atmosféru blížících se svátků bez originálně nazdobené domácnosti! Za vánoční ozdoby nemusíte utrácet zbytečné peníze. Vyrobte si je sami nebo nakupte za pár korun a z pohodlí domova.

Vánoční dekorace DIY

Vánoční věnec nesmí chybět

První dekorací, která obvykle zdobí domov vonící čistotou po předvánočním úklidu, je adventní věnec. „Ingredience“ pro jeho výrobu najdete na každém vánočním trhu, květinářství nebo zahradnictví. Nebo se po nich podívejte online – třeba na 4home.cz.

Jak vyrobit adventní věnec? Potřebujete kruhový korpus, ideálně ze slámy nebo z polystyrenu, vazačský drátek, chvojí (případně větve z tůje nebo buxu), zahradnické nůžky a kleště štípačky. Hodit se vám bude také tavná lepicí pistole a silikon pro připevnění jednotlivých ozdob.

Čím pak adventní věnec nazdobíte, záleží už jen na vaší fantazii. Na závěsný vánoční věnec umístěte místo svíček třeba svazky celé skořice, sušené ovoce, umělý sníh, vánoční ozdoby ve tvaru koulí, dárečků nebo postaviček. Adventní věnec vypadá krásně, když ho omotáte stuhou nebo mašlí z barevné látky nebo přírodní pytloviny. Na stolní vánoční věnec pak zase patří široké svíčky, které na něj připevníte pomocí bodců.

Vánoční výzdoba bytu, kterou zvládnete sami

Výroba vánočních ozdob může být snadnější, než jste si mysleli. Pro jednotlivé součásti na vánoční dekorace navíc nemusíte chodit nikam daleko. Stačí nahlédnout do spíže, na půdu nebo se jít projít do lesa. Případně zavítat do e-shopu, jako je Tescoma.cz. Jaké věci snadno přetvoříte v originální ozdoby?

  • Zavařovací sklenice – natřete dolní polovinu bílou barvou představující sníh, nasypte do nich písek nebo kamínky, obvažte širokou červenou stuhou a umístěte svíčku. Originální lucernička je na světě!
  • Prasklé žárovky – vložte do nich šišky z modřínu, jehličí a po několika kusech zavěste na provázek. Nebo je pomalujte třeba jako veselé tučňáky.
  • Kolíčky na prádlo – nalepte na ně kus látky ve vánočních barvách nebo je jen natřete, nalepte na stěnu a zavěste na ně rodinné fotografie nebo obrázky s vánočními motivy.
  • Svíčky – i ta nejobyčejnější bílá svíčka prokoukne, když ji natřete na zlato nebo na stříbrno, omotáte korálky, přilepíte na spodek chvojí nebo okolo ní zavážete stužku.
  • Koření – celou skořici, badyán nebo na plátky nakrájené sušené citrusy vkusně naaranžujte do ploché misky nebo je přivažte na větvičky chvojí a dejte do vázy.
  • Šišky a větvičky – tahle voňavá přírodní dekorace na Vánoce rozhodně nesmí chybět!
  • Oříšky – vlašské oříšky natřené zlatou barvou vypadají jako z pohádky, na burské oříšky zase s dětmi můžete namalovat oči a sukýnku a udělat z nich veselé vánoční postavičky.

Vánoční výzdoba oken

Nezapomeňte ani na okna, to aby vám každý pohled skrz ně připomněl, že magický čas už je tu! Vánoční dekorace na okno zvládnou hravě vyrobit i ti nejmenší. Stačí vám k tomu obyčejný bílý papír, nůžky a foukací fixy nebo barvy na sklo. Nakoupíte je levně na kasa.cz.

Vystřihněte si společně šablonu na sněhové vločky, postavy andělíčků, betlém, zasněženou chaloupku, stromeček nebo jen různě veliké hvězdičky. Vánoční ozdoby z papíru na okno jednoduše přilepíte. Nebo si z papíru vystřihněte šablonu a výsledný obrázek na okenní tabuli nakreslete foukacími fixami či bílou barvou.

Na závěsy a záclony zavěste slaměné vánoční ozdoby, vánoční ozdoby z papíru a korálků. Velmi oblíbené je také vánoční osvětlení do okna s umělými svíčkami. Přidejte snítku větviček s šiškami svázanými červenou mašlí.

Vánoční světýlka pro romantické zimní večery

K Vánocům neodmyslitelně patří také zapálené svíčky, prskavky a barevné žárovičky. Vánoční světýlka zavěšená na stěně nebo na podél okenního rámu vykouzlí opravdu úžasnou atmosféru. Je jen na vás, jestli zvolíte světlo s teplým žlutým odstínem, studeným bílým nebo barevná vánoční světýlka. Podívejte se po nich na Datart.cz nebo Euronics.cz. 

Vánoční vůně jako třešnička na dortu

Čerstvě napečené perníčky, zapálený františek, vonné tyčinky, purpura či skořicová svíčka. Jaká vůně připomíná Vánoce vám? V předvánočním období najdete na trzích nespočet voňavých doplňků. Jestli neváháte sáhnout trochu hlouběji do kapsy, vyzkoušejte také elektrický vonný difuzér, který zároveň poslouží i jako originální moderní doplněk interiéru.

Jaké vánoční ozdoby u vás doma vedou? Inspirujte ostatní čtenáře a pochlubte se svými tipy na dekorace v komentářích!