Vytoužené prázdniny jsou ve své polovině a děti překypují energií. A co teprve když počasí zrovna nepřeje a jste celý den zavření doma! To začnou zlobit a vy si lámete hlavu nad tím, jak je zabavíte. Už nemusíte. Vyzkoušejte tyhle indoorové aktivity pro děti, které vás nebudou stát majlant a děti se při nich navíc něco smysluplného naučí.

Nestárnoucí stavebnice

Nejen kluci, ale i holky si dokážou hodiny a hodiny vyhrát nad populárními stavebnicemi. Dětské stavebnice rozvíjejí prostorovou představivost a jemnou motoriku, proto by v portfoliu hraček určitě neměly chybět.

Mezi ty nejoblíbenější už po mnoho let patří dětská stavebnice LEGO s desítkami variací (LEGO Duplo, LEGO Friends, LEGO Technic, LEGO Creator a limitované edice). Děti baví ale i další stavebnice – třeba „retro“ stavebnice Merkur, kostky Cheva, skládačky Seva, Geomag s magnetickými kuličkami a tyčkami a spousta dalších.

Jenže co když se samotné stavění stavebnic dětem už omrzelo? Vymyslete jim dlouhodobý projekt – musí třeba postavit celé město, ulici, čtvrť nebo cokoliv jiného. Sourozenci nebo kamarádi si pak navzájem díla ohodnotí a za dílčí části získají body. Kdo má bodů nejvíc, získává vítěznou cenu.

Stavebnice pro malé i velké děti nakupujte se slevou až 5 % na Feedo.cz nebo Mamitati.cz.

Deskovky a celoprázdninová rodinná soutěž

Také deskovky dokážou při dlouhých letních večerech zabavit celou rodinu. Pro starší děti a dospělé doporučujeme interaktivní hry typu Aktivity, Times Up, Krycí jména nebo znalostní hry, jako je Česko, Evropa nebo Kde leží Upsalla. Budoucí businessmany a obchodníky zaujmou spíše strategické deskové hry, například populární Monopoly, Dostihy a sázky, Osadníci z Katanu, Fazole či Carcassonne.

Vymyslete rodinnou soutěž s deskovkami. Po celé prázdniny hrajte s dětmi různé společenské hry a vítěze zapište do tabulky, kterou vyvěste třeba na ledničku. Opět platí, že kdo nasbírá nejvíce bodů, stává se vítězem celoprázdninového rodinného herního turnaje. Jakou odměnu vítězi vymyslíte, je už na vás.

Kde koupit výhodně deskové hry pro dospělé i děti? Zamiřte na Lypo.cz nebo Pidilidi.cz. Z každého nákupu se vám automaticky vrátí až 3 % zpět na váš účet.

Knížky pro nejmenší i starší děti

S interaktivními knížkami pro nejmenší se v poslední době roztrhl pytel. Knížky vydávající zvuky, knížky s hmatovými podněty nebo leporela děti zabaví při cestě autem, u vody, ale i doma při pošmourném počasí.

Školáci se o prázdninách rádi vydají za dobrodružstvím prostřednictvím chytlavých knížek; a beletrie pro děti je na výběr opravdu nepřeberné množství. Starší děti a mládež zaujme série Deník malého poseroutky, Trilogie zimní noci nebo After. Mladší čtenáře bude bavit třeba bestseller Deník báječného kamaráda nebo naučné knížky ze série Zvuky přírody.

Navrhněte dětem, aby si psaly čtenářský deník – krátké shrnutí o knížkách, které o prázdninách přečtou, doplněné o vlastní ilustraci. Až uvidí, kolik toho zvládly přelouskat, bude je to motivovat k dalším a dalším „zdolaným“ titulům.

Na KnihyDobrovsky.cz si vyberete z široké nabídky knížek pro děti všech věkových kategorií.

Hrajeme si na doktora nebo opraváře

Hry na profese děti milují. Jeden den léčí lidi jako doktor, jiný ošetřují nemocná zvířata jako zvěrolékař, aby se příště naučily opravovat rozbitý dřez jako správný instalatér. A až je i to přestane bavit, stanou se třeba pokladní nebo kuchařem.

Setů her na profese je spoustu a záleží jen na aktuálním rozpoložení dítěte, který ho zaujme nejvíc. Protože se ale preference dětí v tomto směru proměňují, doporučujeme dát hlavy dohromady s kamarády či sousedy se stejně starými potomky a hry si navzájem půjčovat, jinak vás vyjdou pěkně draho.

Kreativní hračky pro děti nakupujte se slevou na Kasa.cz nebo mrkněte na zahraniční výrobu na AliExpress.com.

Malujeme, stříháme a tvoříme

Některé děti dostaly výtvarné nadání do vínku, jiné nikoliv, obě skupiny ale ve většině případů kreativní tvoření bez ohledu na výsledek upřímně baví. A tak mějte doma nachystané barevné papíry, bezpečnostní nůžky pro děti, pastelky, fixy, voskovky, barvy na oblečení, šňůrky a korálky…

Pobídněte děti, aby si vytvořily vlastní omalovánky nebo vybarvily omalovánky klasické. Vymyslete jim soutěž v kreslení, navlékání korálků nebo drhnutí náramků. Nechejte je v lese nasbírat šišky, kůru a listy a úlovky pak můžou nalepit do různých tvarů na velký arch papíru. Nebo ať si přinesou barevné kytičky a bylinky a vylisují je do herbáře. Pokud chcete kreativní náladu dětí využít prakticky, zapojte je do vaření nebo pečení. Starší děti určitě zvládnou jednodušší recept i samy bez vaší pomoci.

Ušetřete s cashbackovým portálem VratnéPeníze.cz i o prázdninách. Podívejte se, v jakých online obchodech nakoupíte hračky pro děti nejvýhodněji.

A jaký je váš návod na dětskou zábavu o prázdninách, když se proti vám počasí spiklo? Inspirujte ostatní rodiče v komentářích!